Dziś jest środa, 17.07.2019, imieniny Anety, Aleksego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » Akcja Ekologiczna Fundacji ARKA - LISTY DLA ZIEMI

Akcja Ekologiczna Fundacji ARKA - LISTY DLA ZIEMI

Akcja ekologiczna Listy dla Ziemi

Listy dla Ziemi to akcja, która już na stałe wpisała się w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń ekologicznych. Każdego roku bierze w niej udział kilkaset gmin, kilka tysięcy placówek i kilkaset tysięcy uczniów. Najważniejszą częścią akcji jest pisanie listów dla Ziemi przez uczniów placówek oświatowych z całej Polski. W listach dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych.

W całej Polsce od 9–27 kwietnia 2018 r. odbędą się happeningi, akcje medialne, wystawy, konkursy. Akcję określają dwa słowa: Edukacja i Działanie. Młodzi ludzie napiszą ekologiczne listy do dorosłych, odbędą się lekcje tematyczne, wystawy, happeningi. Uczestnicy akcji będą zajmować się gospodarką odpadami, promocją recyklingu oraz postaw i działań proekologicznych. Ważnym elementem akcji jest przeciwdziałanie palenia śmieci w piecach domowych.

W akcjach „Listy dla Ziemi” organizowanych w latach 2013–2017 zaangażowanych było:

– 1 350 samorządów,

– 12 766 placówek oświatowych,

– 1 403 250 dzieci i młodzieży.

 Listy piszą dzieci i młodzież na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury, który otrzymują od Fundacji Ekologicznej ARKA. Pisanie listów poprzedzają lekcje i akcje, które wyjaśniają w jaki sposób ludzie szkodzą środowisku i jak mogą zmieniać swoje przyzwyczajenia, aby chronić środowisko i własne zdrowie. Dlatego uczniowie zanoszą swoje listy rodzicom i dziadkom. Dzięki temu idea działań ekologicznych łączy wiele osób. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników. Akcji towarzyszą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia zapraszane są media. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, zbiórki surowców i akcje sprzątania.

 „Listy dla Ziemi” wpisują się w obchody Dnia Ziemi. Na wielu otwartych imprezach społecznych ludzie na całym świecie, także w Polsce, zachęcają do ekologicznego stylu życia.Pokazują i wyjaśniają, jak można zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia z korzyścią dla zdrowia i środowiska naturalnego. „Listy dla Ziemi” robią to samo!

Więcej informacji o akcji ,,Listy dla Ziemi’’ oraz o akcjach Fundacji ARKA na stronie www.FundacjaArka.pl lub www.listydlaziemi.pl.

 

Spośród naszych placówek oświatowych w akcji bierze udział Szkoła Podstawowa w Malanowie i Szkoła Podstawowa w Miłaczewie.

 

Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych

w Malanowie

 

 


Pozostałe aktualności