Dziś jest piątek, 28.02.2020, imieniny Romana, Makarego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty ustanowione 27 kwietnia 1972r., określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 r., na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 r. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Następnie ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis w art. 74: ,,W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych’’

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla pracowników oświaty wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

W naszej gminie spotkanie z tej okazji odbyło się 12 października w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Dziadowicach. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wójta Gminy Malanów Sławomira Prentczyńskiego i było okazją do osobistego złożenia podziękowań za wieloletnią pracę, do wyrażenia słów uznania za działalność dydaktyczno – wychowawczą oraz do złożenia życzeń dalszych sukcesów w życiu zawodowym. Uroczystość uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej w Dziadowicach, którzy w swoim występie wprowadzili zaproszonych gości w wesoły nastrój.

Nagrody Wójta Gminy Malanów otrzymali: Agnieszka Mozio, Edyta Wasik, Renata Tomczak, Agnieszka Macikowska, Renata Bińkowska, Małgorzata Karolak, Beata Myszyńska, Barbara Żebruń, Marek Nowicki, Krystyna Sobczak, Emilia Andrzejczak, Krzysztof Mruk, Rafał Białas, Aldona Kapusta, Julita Muszalska, Małgorzata Przybylak, Danuta Wiśniarek.

 

 

Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych w Malanowie

 

 


Pozostałe aktualności