Dziś jest piątek, 22.03.2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty ustanowione 27 kwietnia 1972r., określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 r., na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 r. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Następnie ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej oraz wprowadzając przepis w art. 74: ,,W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych’’

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla pracowników oświaty wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

W naszej gminie spotkanie z tej okazji odbyło się 12 października w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Miłaczewie. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wójta Gminy Malanów Sławomira Prentczyńskiego i było okazją do osobistego złożenia podziękowań za wieloletnią pracę, do wyrażenia słów uznania za działalność dydaktyczno – wychowawczą oraz do złożenia życzeń dalszych sukcesów w życiu zawodowym. Uroczystość uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej w Miłaczewie, którzy w swoim występie, poprzez pomysłowe przedstawienie zawodu nauczyciela wprowadzili zaproszonych gości w wesoły nastrój.

Nagrody Wójta Gminy Malanów otrzymali: Agnieszka Mozio, Elżbieta Bartosik, Alicja Dembińska, Iwona Krajewska, Renata Bińkowska, Anna Węs, Beata Myszyńska, Bożena Jacaszek, Marek Nowicki, Krystyna Sobczak, Izabela Bartczak-Klimek, Aleksandra Jasnowska, Mariusz Herbich, Katarzyna Tomczyk, Marzena Osińska, Emilia Kapusta, Beata Borowczyk.

 

 

Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych w Malanowie

 

 


Pozostałe aktualności