Dziś jest piątek, 22.03.2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Trwa realizacja Rządowego programu wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1667) ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa’’. W 2017 r. program realizują szkoły podstawowe w Malanowie, w Miłaczewie i w Kotwasicach.

Program przede wszystkim umożliwia zakup książek – nowości czytelniczych do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji i zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

Wielkość środków przyznanych szkołom na zakup książek w ramach dotacji to ogółem 16.400 zł, łącznie z wkładem własnym całkowita wartość projektu wynosi 20.500 zł.

Finansowanie programu wg poszczególnych placówek:

Szkoła

Dotacja

Wkład własny

Razem

SP Malanów

 12.000 3.000 15.000

SP Miłaczew

 4.000 1.000 5.000

SP Kotwasice

400

100

500

 

Ze środków z programu biblioteki szkolne zakupują książki, które nie są podręcznikami. Książki te zostały wybrane przez uczniów, czyli są to lektury, którymi uczniowie są autentycznie zainteresowani, książki które rozbudzają ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirują do działania.

W ramach programu biblioteki szkolne współpracują z  bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki szkolne konsultują zakupy nowości z  bibliotekami publicznymi, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. Biblioteki wspólnie organizują wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

 Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych

w Malanowie


Pozostałe aktualności