Dziś jest środa, 17.07.2019, imieniny Anety, Aleksego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w 2018 r.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w 2018 r.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w 2018 r.

W bieżącym roku kolejna szkoła z terenu Gminy Malanów tzn. Szkoła Podstawowa w Dziadowicach przystąpiła do realizacji Rządowego programu wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1667) ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa’’.

Program realizowany będzie do końca 2018 roku. Umożliwi on przede wszystkim zakup książek – nowości czytelniczych do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji i zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

Wielkość środków przyznanych szkole na zakup książek w ramach dotacji to 4.000 zł, łącznie z wkładem własnym całkowita wartość projektu wynosi 5.000 zł.

Ze środków z programu do biblioteki szkolnej będzie można zakupić książki, które nie są podręcznikami. Książki te będą wybierane przez uczniów, czyli mają to być lektury, którymi uczniowie będą zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki, które powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do działania.

Uczniowie mają też być zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem.

W ramach programu przewidziana jest także współpraca biblioteki szkolnej z  biblioteką publiczną i publiczną biblioteką pedagogiczną. Biblioteka szkolna, w miarę możliwości, powinna konsultować zakupy nowości z biblioteką publiczną, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa. Mogą to być np. spotkania z twórcami literatury młodzieżowej, spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny uczniów.

Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych

w Malanowie

 


Pozostałe aktualności