Dziś jest środa, 17.07.2019, imieniny Anety, Aleksego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » NPRC - podsumowanie programu realizowanego w 2017 r.

NPRC - podsumowanie programu realizowanego w 2017 r.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zakończyła się realizacja Rządowego programu wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1667) ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa’’

W 2017 r. program realizowały szkoły podstawowe w Malanowie, w Miłaczewie i w Kotwasicach.

Wartość wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa to ogółem 16.4000 zł, z budżetu Gminy Malanów – 4.100 zł. Kwota ta została przeznaczona na wzbogacenie księgozbioru bibliotek szkolnych, zakupiono w sumie 1.454 książki. Zrealizowano też wiele ciekawych inicjatyw, działań w tym zrealizowano 26 projektów edukacyjnych. Oto przykłady kilku z nich:

1) ,,Polubić czytanie'' - uczniowie VI b z SP Malanów czytali powieść S. Pennypacker ,,Pax'' (nagrodzona tytułem Książki roku 2016), następnie przedstawili losy głównych bohaterów w formie komiksu, poznali zasady funkcjonowania biblioteki (podczas wizyty w bibliotece publicznej), temat przeprowadzonej z nimi lekcji wychowawczej: ,,Moja ulubiona książka. Dlaczego warto czytać książki?''. Uczniowie opracowali złote myśli o książkach i umieścili je w kąciku czytelniczym. Wybrani uczniowie przygotowali prezentację multimedialną ,,Książka i jej historia'', którą zaprezentowali na forum klasy. Uczniowie przeprowadzili wywiady z nauczycielami na temat ich ulubionej książki;

2) ,,Mój ulubiony bohater bajkowy'' - uczniowie starszych klas, nauczyciele, rodzice czytali młodszym uczniom z SP Miłaczew wybrane bajki i baśnie. Uczniowie doskonalili umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz budowania poprawnych wypowiedzi pisemnych i ustnych, rozwijali talenty plastyczne wykonując ilustracje do ulubionych pozycji. Analizowali treść poznanych książek, oceniali postępowanie bohaterów, wyrażali własne emocje i uczucia, doskonalili umiejętność pracy w zespole zadaniowym. Czytali wybrane fragmenty z podziałem na role oraz przygotowali stroje, scenografie oraz scenariusze inscenizacji, które zaprezentowali w czasie festiwalu książki „Czytać każdy może…”

3) ,,Z książką miło spędzam czas'' - dwa razy w tygodniu dzieci z SP Kotwasice gromadziły się w wyznaczonym miejscu w szkole i słuchały książek czytanych przez różne osoby: bibliotekarkę, nauczycieli, dyrektora, rodziców, babcie, pielęgniarkę szkolną, miejscowego radnego, strażaka. Po wysłuchaniu odpowiadali na pytania związane z treścią przeczytanego utworu. czytający celowo nie czytali bajek do końca aby zachęcić dzieci do przeczytania całego utworu.

4) „Współcześnie nam znani autorzy literatury dziecięcej. Moda na czytanie – Grzegorz Kasdepke.” –IIIb z SP Malanów .W oparciu o książkę Grzegorza Kasdepke „ Drużyna pani Miłki czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach.” Realizacja zadań: m.in. wspólne czytanie książki „ Drużyna pani Miłki…” i analiza treści przeczytanych rozdziałów, zaznajomienie z innymi   utworami   Grzegorza Kasdepke, które dostępne są w bibliotece szkolnej (wystawa klasowa), wspólne opracowywanie i przygotowywanie albumu klasy IIIb, zatytułowanej „ Drużyna pani Ewy, czyli słów kilka o tym czego nauczyła nas lektura.”, spotkanie z   autorką   literatury dziecięcej A. Frączek w szkole, udział uczniów w spotkaniu z pisarzem Zbigniewem Kołbą w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Malanowie, wyjazd do Teatru Muzycznego - obejrzenie spektaklu pt.„ Smurfowisko czyli Gargamel złapany”, przygotowanie występu dzieci na podsumowanie projektu.

5)„Książka świat otwiera ogromny” Va z SP Malanów, w oparciu o książki z serii:   „Nela – mała reporterka”, a szczególnie o książkę pt: „Nela na tropie przygód”. Realizacja zadań: m.in. zapoznanie uczniów z ofertą książek   w   ramach NPRC, wspólne czytanie książki pt. „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany” oraz dzielenie się wrażeniami po jej przeczytaniu, czytanie przez uczniów kolejnych pozycji z serii : „Nela – mała reporterka”, wspólne przygotowanie prezentacji o podróżach małej Neli, przygotowywanie plakatów zachęcających do czytania książek, „Dlaczego warto czytać książki?”   - dyskusja na lekcji wychowawczej, akcja: „ Zabierz książkę na wycieczkę” - czytanie książek   podczas podróży na   wycieczkę   klasową, podążanie ścieżkami znanych   Polaków, pisarzy i poetów   m. in. Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza , Fryderyka Chopina - wycieczka   Łowicz- Arkadia-Nieborów- Żelazowa Wola, udział w spektaklu pt. „Piękna i bestia” w Teatrze Muzycznym w Łodzi, lekcje biblioteczne i wspólne czytanie książki, ,,Poznajemy sylwetki polskich noblistów'' – udział w akademii szkolnej, Udział w ogólnoszkolnej akcji „ Rzucam i czytam”, Przedstawienie wykonanej prezentacji na podsumowaniu projektu.

 Nowe tytuły i ich atrakcyjna szata graficzna spowodowały wzrost czytelnictwa wśród uczniów. Realizacja projektów klasowych zaangażowała wszystkich uczniów. Dzieci mogły rozwijać swoje talenty literackie, plastyczne i prospołeczne. Doskonaliły umiejętność pracy w grupie, planowania własnej pracy, rozwijały własną wyobraźnie i kreatywnie rozwiązywały zadania. Udział uczniów w projektach wpłynął pozytywnie na ich własną samoocenę, umocnił poczucie własnej wartości i zaspokoił potrzebę samorealizacji i osiągnięcia sukcesu. Udział w różnorodnych wydarzeniach upowszechniających czytelnictwo wpłynął pozytywnie na aktywizację uczniów, nauczycieli i rodziców oraz współpracę ze środowiskiem lokalnym. Księgozbiór bibliotek szkolnych wzbogacił się nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami uczniów. Obserwuje się bardzo duże zainteresowanie nowymi książkami zakupionymi w ramach programu NPRC.

 Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych

w Malanowie

 

 

 


Pozostałe aktualności