Dziś jest środa, 17.07.2019, imieniny Anety, Aleksego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » Pilotażowy program wsparcia nauczania jezyka niemieckiego w klasach I-III szkoły podstawowej

Pilotażowy program wsparcia nauczania jezyka niemieckiego w klasach I-III szkoły podstawowej

Pilotażowy program wsparcia nauczania języka niemieckiego w klasach I-III szkoły podstawowej

Gmina Malanów uczestniczy w pilotażowym programie wspierającym nauczanie języka niemieckiego w klasach I-III szkoły podstawowej.

Rada Powiatu Tureckiego Uchwałą nr 497/2017 z dnia 7 czerwca 2017 r. przyjęła do realizacji ,,Pilotażowy program wsparcia nauczania języka niemieckiego przez samorząd Powiatu Tureckiego w klasach I-III szkół podstawowych w latach 2017/2020’’. Program zakłada wsparcie w formie zabezpieczenia środków na pokrycie kosztów wynagrodzenia nauczyciela języka niemieckiego w wymiarze 2 godzin tygodniowo w klasach I-III w latach 2017-2020 dla jednego oddziału w roczniku na gminę. Finansowanie programu polega na udzielaniu samorządom gminnym dotacji na ww. cel. Gmina Malanów otrzymała w roku 2017 dotacje w wysokości 5.100 zł na okres wrzesień-grudzień 2017 r. W latach 2018 – 2019 dotacja roczna ma wynosić 11.400 zł a na rok 2020 - 6.300 zł.

Autorzy programu zakładają, że nauka języka niemieckiego będzie realizowana dodatkowo w klasach IV-VI ze środków samorządu gminnego. Natomiast w klasach VII-VIII nauka jest obowiązkowa w zakresie dwóch języków obcych co jest zgodne z podstawą programową.  

W świetle przemian jakie zachodzą w Europie bardzo ważną rolę w nowoczesnym kształceniu ucznia odgrywa nauka języków obcych. Język niemiecki to jeden z ważniejszych języków europejskich, to również język naszych sąsiadów. Biorąc pod uwagę bliskie stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami, osoby z dobrą znajomością języka niemieckiego mają na rynku pracy istotną przewagę. Potwierdzają to przedsiębiorstwa działające na terenie Powiatu Tureckiego, które wskazują na duże i ciągle rosnące zapotrzebowanie na kadry ze znajomością języka niemieckiego. Stąd też pomysł na zwiększenie liczby godzin języka niemieckiego w szkołach oraz inicjatywa współpracy Powiatu Tureckiego z samorządami gminnymi, z których większość uczniów trafia do szkół Powiatu i w dalszej kolejności zasila rodzimy rynek pracy.

Działanie to jest jak najbardziej zasadne i w przyszłości może być zachętą do podjęcia bardziej intensywnych działań w zakresie tworzenia warunków do kształcenia wielojęzycznego.    

 

Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych

w Malanowie

 


Pozostałe aktualności