Dziś jest wtorek, 16.04.2024, imieniny Bernadetty, Cecyliana
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Celem inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Program polega na wsparciu szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie dla naszych szkół zostało przekazane w 2021 roku po złożeniu wniosków aplikacyjnych, bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które będą musiały od 1 września 2022 roku mieć wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły). W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

•    Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)

•    Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami

•    Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)

•    Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

Wysokość otrzymanego wsparcia zależała od wielkości szkół:

30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów – Szkoła Podstawowa w Dziadowicach

60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów – Szkoła Podstawowa w Miłaczewie 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów;

300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów – Szkoła Podstawowa w Malanowie otrzymała 114 600,00 złotych co wynikało z przeliczenia 382 uczniów*300 złotych).

Szczegółowy spis zakupionego sprzętu znajduje się w załączonych wykazach.

 

 

Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych

w Malanowie


Pliki do pobrania


Pozostałe aktualności