Dziś jest niedziela, 11.04.2021, imieniny Filipa, Leona
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Centrum Usług Wspólnych » Aktualności » Stypendia za wyniki w nauce i za szczególne osiągnięcia naukowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Stypendia za wyniki w nauce i za szczególne osiągnięcia naukowe dla uczniów szkół ponadpodstawowych

 

Możliwość przyznania stypendiów za wyniki w nauce i za szczególne osiągnięcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych istnieje dzięki uchwale Rady Gminy Malanów Nr XXVIII/198/2017 z 3 sierpnia 2017 r. Uchwała ta określiła zasady i tryb przyznawania stypendiów. Rok 2020 jest więc kolejnym rokiem, kiedy o stypendium za wyniki w nauce mogą ubiegać się mieszkańcy Gminy Malanów – uczniowie liceum ogólnokształcącego, technikum oraz szkoły branżowej. Kryterium uprawniające do otrzymania stypendium to średnia ocen na świadectwie szkolnym minimum 5 oraz co najmniej bardzo dobra ocena z zachowania.

Stypendium za wyniki w nauce otrzymali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Turku: Joanna Stefaniak, Natalia Kapusta oraz Marcel Górski.

Natomiast stypendium za szczególne osiągnięcia naukowe otrzymała Julita Borowska, która zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie ,,Mistrzowie i patrioci’’ realizowanym w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przez Fundację Instytutu Łukasiewicza. Patronat nad konkursem objął prezydent RP. Celem konkursu ,,Mistrzowie i patrioci’’ było popularyzowanie wśród młodzieży postaci wybitnych polskich sportowców, ich patriotycznych postaw i sukcesów. Julita napisała pracę o słynnym w okresie międzywojennym polskim lekkoatlecie Antonim Maszewskim. Jej praca ,,Antoni Maszewski: nie dla zysku, nie dla sławy’’ przedstawia osobę sportowca, rozwój jego kariery i osiągnięcia. Lata 30-te były dla Maszewskiego pasmem sukcesów, np. w 1932 r. pobił rekord Polski w biegu na 500 metrów, wielokrotnie otrzymywał tytuły wicemistrza kraju na dystansie 800 metrów, uczestniczył też w olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. Wojna przerwała jego aktywność sportową. W randze porucznika brał aktywny udział w kampanii wrześniowej, walczył pod Tobrukiem i Monte Casino. Zginął w bitwie pod Roncitelli w sierpniu 1944 r. O tym wszystkim możemy dowiedzieć się z pracy Julity Borowskiej, która nagrodzę za zdobycie III miejsca w Polsce odebrała w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta RP.    

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim stypendystom i życzymy Wam dalszych sukcesów!!!

 

Katarzyna Gorgolewska-Erkiet

kierownik Centrum Usług Wspólnych   

w Malanowie


Pozostałe aktualności